Saint Augustine
Po letmém prohledání mapy jsme narazili na zmínku o historickém St. Augustine které leží asi 2 hodiny jízdy na sever od Orlanda. V duchu jsem si představoval něco jako Jamestown ve Virginii, kde je prý nejstarší město v USA, ale upřímně bychom byli rádi za cokoli starší než 100 let. Vzhledem k tomu že Florida byla kolonizována dost pozdě, by to byl pěkný úspěch. A tak jsme vyrazili. Odbočky z dálnice lemovaly směrovky na historic district tak často, až jsme na to začali být alergičtí. Protože víme, že za historii je tu považováno téměř cokoli, měli jsme strach, že to skončí fiaskem v podobě „historického zábavného parku“.
Příjezd do centra St. Augustine nás ale příjemně překvapil tím, že je zde pěší zóna. Skvělé! Rychle zaparkovat a po svých! Jen jsme vešli do města architektura změnila ve sloh, který tady není zvykem a všude vládla nedělní ospalost tolik charakteristická pro stará centra evropských měst. Uličky se zúžily a stále častěji nám připadalo, že nejsme na Floridě ale ve Španělsku. Nestačili jsme se divit a musíme přiznat, že nás to dostalo. Vyvrcholením byla pevnost Castilo de San Marco, která byla skvělá. Našeho syna to zaujalo tak, že se účastnil každé přednášky což při jeho povaze, která mu nedovolí posedět 5 minut na jednom místě bylo neuvěřitelné. Když na závěr předvedli výstřel z děla, dosáhla jeho spokojenost vrcholu. Upřímně řečeno tak nás zarazila naše neznalost místní historie, že jsme se po příjezdu vrhli na studium a tady přinášíme, co jsme zjistili.
Založení města
Pevnina severoamerického kontinentu byla poprvé spatřena španělským průzkumníkem a lovcem pokladů Don Juan Ponce de Leonem na Velikonoce 27 března 1513. Prohlásil území za Španělské a pojmenoval ho La Florida, což znamená "Země květin". Mezi 1513 a 1563 vláda Španělska vyslala šest expedic, které měli za úkol kolonizovat toto nové území, ale všechny byly neúspěšné. Naproti tomu Francouzi uspěli a založili pevnost a kolonii na St. John River v 1564 a přitom ohrožovali Španělské flotily, které se plavily se podél floridského břehu vracející se do Španělska. Z toho důvodu španělský král Phillip II jmenoval Dona Pedro Menendez de Aviles, nejzkušenějšího admirála Španělska, guvernérem Floridy a vyslal ho prozkoumat a kolonizovat území Floridy. Menendez byl také instruován vyhnat všechny piráty nebo osadníky z dalších národů pokud by tam byly nalezeni.Menendez přijel k pobřeží Floridy 28 srpna 1565, což byl svátek Svaté Augustine. Jedenáct dnů později on a jeho 600 vojáků a osadníků vystoupili na břeh v místě Timucuanské indiánské vesnice Seloy za zvuků trumpet a vlajících praporů. (věřím, že indiáni z toho museli být slušně rozhození) Spěšně opevnil vesnici a pojmenoval ji St. Augustine.
Pomocí brilantních vojenských manévrů, Menendez zničil francouzskou pevnost na St. John River a za pomoci hurikánu, (v čemž ale zřejmě prsty neměl) byla také poražena francouzská flotila. S pobřežím Floridy pevně ve španělských rukou zahájil budování města, křtění indiánů, zkoumání země a vůbec všechny v té době obvyklé povyražení kolonizátorů.
Shrnutí
Město St. Augustine bylo tedy založeno 42 let před anglickou kolonií v Jamestown ve Virginii a 55 let před poutníky, kteří přistáli v Plymouth Rock v Massachusetts. Tím se stalo toto město nejstarší stalou evropskou osadou na severoamerickém kontinentu. ( A to jsem si původně přál, aby to bylo něco jako Jamestown a ono je dokonce starší! Svět je plný překvapení.)Historie města
Obrana St. Augustine se stala velkým úkolem v období příštích dvou set let. V 1586, anglický korzár Sir Francis Drake napadl a vypálil město. V 1668 pirátský kapitán John Davis vyloupil město a zabil zhruba šedesát jeho obyvatel.Poté co Britové ustanovili kolonie Georgia a Carolina, Španělsko schválilo výstavbu kamenné pevnosti, která měla za úkol chránit St. Augustine protože útoky ze severu se stávaly stále častějšími. Vybudovat pevnost Castillo de San Marcos trvalo 23 let, ale jakmile byla dostavěna, stala se významným obranným prvkem města. Významnější útoky byly provedeny v roce 1702 guvernérem Jižní Karolíny James Moorem a v roce 1740 generálem James Oglethorpem z Georgie. Žádný z nich neměl úspěch a pevnost nebyla nikdy dobyta.
V roce 1763 Španělsko postoupilo Floridu Anglii za účelem znovu získat hlavní město Kuby. To znamenalo nadvládu Britů nad Floridou, která trvala dvacet let. Tato doba se shodovala s Americkou revolucí, během které Florida zůstala loajální k britské koruně. V 1783 na základě Pařížské smlouvy byla Floridy vrácena Španělsku. A tak se Florida opět octla pod španělskou nadvládou. Toto období trvalo třicet sedm let. Přesněji do okamžiku, kdy Španělsko prodalo Floridu Spojeným státům americkým. Na slavnostním vojenském obřadu 10 června 1821, US vojenské jednotky převzaly kontrolu nad územím a Španělsko se vzdalo kontroly nad Floridou navždy.
Brzy po americkém převzetí postihla St. Augustine série katastrof. V 1821 epidemie žluté zimnice přinesla smrt mnoha přistěhovalcům. Také povstání indiánů kmene Seminole vyvrcholilo jako Seminolská válka roku 1836, která zbrzdila vývoj ekonomiky St. Augustine.
V 1845 se Florida stala dvacátým sedmým státem Unie. Pevnost Castillo de San Marcos byla přejmenované na Fort Marion na počest revolučního hrdiny a hlavní město Východní Floridy bylo přesunuto z St. Augustine do nového hlavního města Tallahassee.
Městu se začalo dařit v době vypuknutí Americké občanské války roku 1861. Ačkoli Florida byla členem Konfederace, St. Augustine byl obsazen vojenskými jednotkami Unie po většinu konfliktu. Když válka roku 1865 skončila, město bylo tři století staré. Konec války přivedl průmysl a taktéž nové obyvatele a tím i začátek turistického průmyslu.
Současnost
Příjezd Henry Flaglera v roce 1885 lze označit za začátek zlatého údobí pro St. Augustine, které trvalo do 1914. Zlákán mírným podnebím a jedinečným okolím, Flagler viděl velký potenciál pro St. Augustine jak populární zimní letovisko pro bohaté obyvatele severu. Jakožto spoluzakladatel olejové společnosti s John D. Rockefellerem měl potřebný kapitál k tomu, aby tento potenciál začal rozvíjet. Vybudoval dva luxusní hotely, krásný hotel Alcazar a jeho mistrovské dílo hotel Ponce de Leon.Tyto hotely dovolily St. Augustine vyhovět nejbohatší klientele cestovatelů. Florida East Coast Railway zajišťovala dopravu mezi New Yorkem a St. Augustine a dal dokonce postavit dvoupodlažní nádraží, aby bylo schopno pojmout přijíždějící hosty. Flagler byl také odpovědný za vybudování městské nemocnice, radnice, a několika kostelů. Flagler expandoval na jeho vysněný jih směrem k Palm Beach, kam se přesunul začátkem dvacátého století, ale dal St. Augustine období prestiže a blahobytu, které jsou očividné ještě dnes.
Pevnost Castillo de San Marcos
Pevnost Castillo de San Marcos byla postavena 1672-1695, sloužila v první řadě jako základna španělského impéria, ochrana St. Augustine, první stálá evropská osada v kontinentálních Spojených státech, a také k ochraně námořní dopravní cesty pro lodě vracející se do Španělska. Ačkoli pevnost Castillo byla v držení několika států v její historii, nikdy nebyla dobyta. Pevnost (zvaná v té době Fort Marion) byla užívána US armádou až do 1899. Pevnost byla prohlášena za národní památku v roce 1924 a stala se součástí systému národních parků v roce 1933. V roce 1942 kongres obnovil její původní jméno Castillo de San Marcos. Park se sestává z původní historického pevnosti s jejími doprovodnými základy a má rozlohu kolem 10ti hektarů.Copyright © Lekešovi